Łożyska w kołach – kiedy należy je wymienić?

Podstawowym elementem układu zawieszenia każdego pojazdu są łożyska, ułatwiające przede wszystkim prawidłowe obracanie się kół.

Odpowiadają również za bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów, a ich niespodziewana awaria, zwłaszcza kiedy wystąpi podczas jazdy, może doprowadzić nawet do tragicznego w skutkach wypadku.

Dlatego tak ważna jest stała kontrola stanu technicznego łożysk i umiejętność natychmiastowego rozpoznania objawów nadchodzących problemów.

Większość kierowców podczas codziennej jazdy nie zwraca większej uwagi na właściwą pracę tej ważnej części zawieszenia, o jakichkolwiek uszkodzeniach dowiadując się dopiero w czasie ich ewentualnej wymiany np. podczas obowiązkowego, corocznego przeglądu technicznego auta czy sezonowej zmiany opon.

Warto jednak pamiętać, że łożyska, tak jak wiele innych części mechanicznych, mają swoją ściśle określoną trwałość, na którą ponadto mogą wpłynąć warunki, w jakich jest eksploatowany samochód. Zbyt szybka, sportowa jazda nieprzystosowanym do tego pojazdem, nierzadko w trudnych warunkach terenowych prowadzi między innymi do przyspieszonego wypalana się smaru.